Ziemia nurska – obejmowała obszar wschodniego Mazowsza. Jej granice wytyczone były częściowo ukształtowaniem terenu. Określała je rzeka Narew, na wysokości Pułtuska, ciągnąca się aż po samo Podlasie. Ziemia nurska zajmowała obszar 3656 km².

NazwiskoParafiaGniazdoHerb
ArciechowskiBarciceArciechowoGrabie
BiałyCzyżew, NurBiałe: Kwaczoły, Misztale, Gęski, Zieje, Papieże, Figle, Szczepanowice, Chorosze, Andrzejowice, PałekiTrzaska
BieńkowskiRosochate KościelneBieńki: Stara Wieś, DrugieŚlepowron ?
BoguckiNurBoguty: Pianki Kościelne, Wielkie, Stągiewki, Leśne, Milczki, Rubiesze, Augustyny, Budasie, ChrościeleKrzywda
BrulińskiCzyżewBruliny: Oprawczyki, Koski, Storozumy, Piwki, LipskieRoch
BrzezińskiGoworowoBrzeźno: Brzezenko, Rosoś, WólkaLubicz
BudziskiKamionnaBudziskaPobóg
BudziszewskiAndrzejewoBudziszewo Xexoły (Gzegzoły), Bliższe, ŚledzionyGrzymała
ChajęckiDąbrówka KościelnaChajęty: Jaktory, StareKorab
CholewickiNurCholewyCholewa
ChoromańskiRosochate KościelneZaremby ChoromanyJastrzębiec
CietrzewekNurCietrzewki: Żórawie, Ważyno
CiszkowskiPniewoCiszki SuchodółTrzaska ?
CzarnowskiBarciceCzarnowoGrabie
CzyżewskiCzyżewCzyżew: Ruś, Sutki, Morki, Chrapki, Siedliska, Nowa Wieś, KościelnePobóg
DamiańskiCzerwinDamianyJastrzębiec ?
DąbrowskiDąbrowa WielkaDąbrowa: Modzele, Nowa WieśModzel
DąbrowskiDąbrówka KościelnaWojny DąbrówkaRawicz, Pomian
DąbrowskiDąbrowa WielkaDąbrowa: Michałki, SzatankiKownaty
DmochowskiCzyżewDmochy: Przeczki, Łętowo, Radzanki, Stare, Sadły, Orzeszki, Glinki, Wypychy, Końburki, Mrozy, Kudły, Wochy, Figury, Bombole, Marki,Pobóg
DrewnowskiNurDrewnowo: Gołyń, Lipskie, Ziemaki, Daćbogi, Dmoszki, KonarzeJunosza
DzierżanowskiJadówDzierżanowo PiaskiGrzymała
DzwonkowskiCzerwinDzwonek
GąsiorowskiZuzelaGąsiorowoŚlepowron
GładczyńskiPniewoGładczyno
GocłowskiCzerwinGocłySulima
GodlewskiZuzela, Czyżew, AndrzejewoGodlewo: Gnochy, Mierniki, Plewy, Warsze, Wielkie, Wronie, Łuby, Mazy, Rusiewo; Dziudzie, Baćki, Gorzejewo, Piętaki, Siedliska, Ryśki, Olszewo, Cechny, Gudosze, MilewekGozdawa, Leszczyc
GołębiewskiAndrzejewoGołębie: Leśniewo, Buńdy, Cechny
GoskRosochate KościelneGoski: Małe, Brok, Pełki, Obrębskie, Boruty, DużePrawdzic
GostkowskiCzyżewGostkowoGozdawa
GostkowskiZambskiGostkowo: Rozdziadły, CyganyJunosza
GrabowskiZaremby KościelneGrabowo
GrędzicaZaremby KościelneGrędzice
GrzymałaRosochate KościelneGrzymałyGrzymała
GulczewskiWyszkówGulczewoJunosza
GumowskiCzyżewGumowo: Wielkie, Małe, Kawałki
GutowskiOstrów MazowieckaGutyŚlepowron
JabłonowskiAndrzejewoJabłonowoGrzymała
JackowskiBarciceJackowo
JanczewskiZuzelaJanczewo: Sukmanki, Wielkie, KawałkiLubicz
JankowskiBarciceJankiKorab
JaźwińskiCzyżewJaźwiny: Noski, Pierdki, Kocoty, ZłotkiGrzymała
KamińskiNurKamieńczyk: Jankowice (Jankowięta), Piskorki, Ryciorki, Wielki, Długiełuki, Pierce, Borowy Rawicz
KarłowskiPniewoKarłowo
KarpińskiDąbrówka KościelnaKarpinoKorab
KempistyZaremby KościelneKempiste: Koszuty, Borowe, Świderki
KietlińskiZuzelaKietlanka
KobylskiJadówKobyla ŁąkaPierzchała
KomorowskiPniewoKomorowo
KonarzewskiNurKonarze: Abramki, Piotrowięta, Nadolne
KossowskiLubotyńKossowoLeszczyc ?
KozłowskiDąbrówka KościelnaKozły
KozłowskiPostoliskaKozły, Wólka Kozłowska
KramkowskiNurKramkowo
KraszewskiCzyżewKraszewo: Krystki, Czarne
KrzeczkowskiRosochate KościelneKrzeczkowo: Nagórki, Gromadzyno, Mianowskie, Wybranowo, Stoki, Bieńki Stare, Bieńki Nowe, SzepielakiPrawdzic
KuleszkaAndrzejewoKuleszki: Zelki, Drugie
KuligowskiBarciceKuligowo
KunińskiGoworowoKunino: Wólka, Kaczka, Borki, Góry
KunińskiNurKunino Zamek
KutyłowskiNurKutyłowo: Perysie, Skupie, Stromiany, Bródki, Bliższe, Dalsze, Średnie, Złotki, Piecki, PułapkiLis
LaskowskiDąbrówka KościelnaLaskowo: Jakuszewo, Głuchy, Chruściele, Karpino, Kozły, Trojany, WszeboryKorab
LeśniewskiAndrzejewoLeśniewo
LipińskiNiegówLipiny: Stare, Nowe seu WaganRawicz
LipskiCzyżewBrulino Lipskie
LubiewskiOstrów MazowieckaLubiewoTrzaska
ŁętowskiCzyżewŁętowo: Dmochy, Wielkie, Małe, Kalinowo, Godlewo
ŁochowskiKamionnaŁochówKuszaba
MianowskiAndrzejewoMianowo
MichałowskiCzyżewMichałowo: Wróble, Wielkie
MierzęckiPniewoMierzęcino
MościckiNiegówMościskaŚlepowron
MroczkowskiSzumowoMroczkiPrus III ?
MurawskiCzyżewMurawskie: Czachy, MiazgiŚlepowron
MurawskiNurMurawskie: Nadburzne, KossakiŚlepowron
MystkowskiPniewoMystkowiec: Szczucin, Stara Wieś, Nowy, Wola MystkowskaPuchała
MyśliborskiNurMyślibory
NiemieraZaremby KościelneNiemiery
NienałtowskiZaremby KościelneNienałty: Brewki, Dunicki, Niewstępowo, Szymany, MichnyPrus I
NienałtowskiAndrzejewoNienałty: Kuleszki, ZałęgiPrus I
ObrębskiNiegówObrąb
ObryckiNurObrytePrus I
OłdakowskiAndrzejewoŻołdaki: Grodzisk, PołomiaRawicz
OłdakowskiCzyżewŻołdaki (Ołdaki): Wielki Brok, MazuryRawicz
OłowskiNurOłowskie
OłtarzewskiNurOłtarzeLis
PętkowskiZuzelaPętkowo: Wielkie, WymiaryJastrzębiec
PieńkowskiAndrzejewoPieńki: Kownaty, Paprotna, Sobótki, ŻakiKownaty
PieńkowskiCzyżewPieńki: WielkieKownaty
PodbielskiLubotyńPodbiele: Wielkie, MałeTrzaska
PodgórskiZuzelaPodgórze
PonikiewskiGoworowoPonikiew: Wielka, MałaTrzaska
PopowskiBarcicePopowo
ProszyńskiOstrów MazowieckaProsienica
PrzeździeckiAndrzejewoPrzezdziecko: Dworaki, Grzymki, Lenarty, Mroczki, Pierzchały, Opaty, JachyPrus I
PułaskiZuzelaPułazieŚlepowron
RawaZaremby KościelneRawy GaczkowoRawicz
RosochackiRosochate KościelneRosochate: Kościelne, Nartułty, Probostwo, ZalesiePrus III, Pierzchała
RostkowskiZuzelaRostki: Wielkie, Daćbogi, Piotrkowice
RybińskiWyszkówRybno: Wielkie, Małe
RysiewskiRysiewo
SiennickiCzyżew, Rosochate KościelneSiennica: Daćbogi, Dmochy, Godlewo, Klawy, Lipusy (Lipusze), Piotrasze, Święchy, Giże, Karasie, Pierce, Krogulce, Puziki, Szymanki, Łukasze, Boruty, Otłoszki , JasiochyKownaty, Krzywda ?, Lubicz ?
SkarzyńskiCzerwinSkarzynoBończa
SkarzyńskiRosochate KościelneSkarzyno: Stara Wieś, GoskiBończa
SkłodowskiZaremby KościelneSkłody: Wielkie, Małe, Piotrowięta (Piotrowice), Średnie, StachyDołęga
SkupniewskiNurKutyłowo Skupie
SłomowskiZuzelaSłomy
SokołowskiCzerwinSokołowo
StokowskiCzyżewStokowo: Bućki, Złotki, Szerszenie, Łukasiki
StpiczyńskiNurStpice Chojnowo
SuchcickiGoworowoSuchciceOstoja ?
SutkowskiCzyżewSutki FigusyPobóg
SuwińskiPniewoSuwino
SzewnickiJadówSzewnica
SzulborskiZuzelaSzulborze: Wielkie, Karwatkowizna, Koty, Kozy, Zalesie
ŚlepowrońskiNurŚlepowrony: Nagórne, Bochenki, CąmporyŚlepowron
ŚwierzewskiAndrzejewoŚwierze: Tworki, Kiełcze, Zielone, Panki
ŚwierzewskiZaremby KościelneŚwierze: Wielkie, Leśniewko
TryniszewskiNurTrynisze: Kaniewo, Miszewo
TymińskiNurTymianka: Adamy, Skórki, Nowa Wieś, Okunie, Moderki, Bucie, Szklarze, Dembosze, Wachnie, Pachoły Prus III ?
UgniewskiOstrów MazowieckaUgniewo
UścińskiZaremby Koscielne, ZuzelaUścianek
WolińskiKłembówWola
WyglądalskiJadówWyglądały
WypyskiPniewoWypychy ŁosinoGrabie
WysockiCzerwinWysoce: Bartosze, Chojny, Stara Wieś
WyszomirskiSzumowoWyszomierze: Rynułty, WielkieRawicz
ZabielskiCzyżewZabiele PikułyTrzaska
ZakrzewskiZuzuelaZakrzewo: Wielkie, Małe, Wypychy, Zalesie, Kopiaki
ZaleskiRosochate KościelneZalesie Stara Wieś
Zaleski IIJadówZalesie Oble
ZałuskaAndrzejewoZałuski
ZarembaZarembyZaremby: Kościelne, Słomy, Wielkie, LeśneZaremba
ZarembaRosochate KościelneZaremby: Bindugi, Bolendy, Choromany, Ciemne, Dobki, Góry, Leśne, Grzymały, Kramki, Kromki, Krtęki, Maławieśka, Sasiny, Skórki, Święchy, Święszki, Warchoły, Kusztale, BurzeZaremba
ZaścieńskiDąbrówka KościelnaZaścienieZłotogoleńczyk ?
ZawistowskiNurZawisty: Dworaki, Pawłowice, Piotrowice, Wity, Koziany, Jarmoty, Chrzany, Małylas, Grzymkowskie, Bronisławskie, Bujakowskie, Idzikowskie, KrukiJastrzębiec
ZawistowskiZuzelaZawisty: Nadburzne, Podleśne, DzikieJastrzębiec
ZdzieborskiPniewoZdziebórz Grzymała ?
ZgleczewskiZuzelaZgleczewo: Szlacheckie, Panieńskie
ZłotkowskiNurZłotki: Pułapki, Przeczki, Stara Wieś
ŻelazowskiCzyżewŻelazy
ŻochowskiSzumowoŻochowo PodbieleBrodzic
ŻyłowskiLubotyńŻyłowo Rabendy