Ziemia bielska – jednostka terytorialna wchodząca od 1413 roku w skład w województwie trockiego i od 1513 roku włączona do nowo powstałego województwa podlaskiego. Głównym miastem był Bielsk. Szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Bielsku, gdzie wybierała 2 posłów na sejm. Tam odbywały się sądy grodzkie i sądy ziemskie.

NazwiskoParafiaGniazdaHerb
AncutaNarewAncutyAncuta
BabińskiTykocinBabinoKuszaba
BagieńskiTopczewoBagieńskieŚlepowron
BagieńskiTykocinBagienki
BajkowskiTrzcianneBajki: Stare, ZalesieLubicz
BańkowskiBielsk PodlaskiBańkibojarzy
BiałosukniaGoniądzBiałoskuniePomian
BoguszTopczewoBoguszeTrzaska
BolestaBielsk PodlaskiBolestyJastrzębiec
BorowskiSurażBorowskie: Cibory, Nowe, Olki, WypychyPrus
BruszewskiSokołyBruszewoŚlepowron
BrzezińskiBrańskBrzeźnicaŁada
BrzozowskiPoświętneBrzozowo: Korabie, Antonie, Stare, ChrzczonyKorab
BrzóskaWysokie MazowieckieBrzóski: Gromki, Stare, Tatary, Brzezińskie i in.Nowina
BuczyńskiKulesze KościelneBuczyno MikosyLubicz
BudlewskiTopczewoBudlewo
BujnoSokołyBujnyŚlepowron
BukowskiRajgródBukowoAbdank
ChodorowskiSurażChodoryKorczak
ChoińskiKulesze KościelneChojane: Bączki, Pawłowięta, Piecki, StareŚlepowron
ChojnowskiTrzcianneChojnowo
ChrabołowskiKnyszynChraboły
CiszewskiRajgródCiszewo
CzaczkowskiSurażCzaczki: Wielkie i Małe
CzajkowskiKobylin BorzymyCzajki: Stare i Andrale
CzarnowskiKulesze KościelneCzarnowo BikiCholewa
DankowskiKobylin BorzymyKapice Stare
DobkowskiTykocinDobkiJastrzębiec
DomanowskiDomanowoDomanowoJunosza
DrągowskiSokołyDrągiŚlepowron
DrozdowskiSurażDrozdy
DworakowskiSokołyDworaki: Pikaty, Staśki, OrawkaŚlepowron
DziekońskiTrzcianneDziekonieKorab
DzierżekPoświętneDzierżki: Janowięta, MarcinowiętaGozdawa
FalkowskiSokołyFalki GodziembyGodziemba
FalkowskiTopczewoFalki: Godziemby, Filipy, StareOgończyk
FaszczewskiSokołyFaszczePrus
FrankowskiKobylin BorzymyFranki: Dąbrowa, PiaskiLubicz
GarbowskiKobylin BorzymyGarbowo: Nowe, StareLubicz
GąssowskiPłonka KościelnaGąssówka: Skwarki, OssePrus
GąssowskiSurażGąssówka: Olexino, Stara, WazbutyPrus II
GierałtowskiDąbrówka KościelnaGierałty: Nowe, StarePierzchała
GołaszewskiKulesze KościelneGołasze: Puszcza, DąbKościesza
GołębiewskiPoświętneGołębieZagroba
GórkaKulesze KościelneGórki Gołasze
GórskiTopczewoGórskieLubicz
GrochowskiPoświętneGrochy: Niemierzęta, StareBończa
Grodzki *Kulesze KościelneGrodzkie: Nowe, Stare, SzczepanowiętaRola
HermanowskiTykocinHermanyKorczak
HorodyńskiNiewodnicaHorodnianyŚlepowron
HryniewickiBielsk PodlaskiHryniewicze: Wielkie, ZadniePrzegonia
IdźkowskiSokoły Idźki: Młynowięta, Średnie, WyknoKownaty
JabłonowskiPłonka KościelnaJabłonowo: Kąty, Niedziałki, WypychyPrus
JabłońskiJabłoń KościelnaJabłoń: Kościelna, Samsony, Markowięta, RykaczeJasieńczyk, Rawa
JamiołkowskiSokołyJamiołki: Godziemby, Kowale, Piotrowięta, Rawki, i in.Godziemba, Zagroba
Jankowski * Jabłoń KościelnaJabłoń Jankowce
JaworowskiDobrzyniewo KościelneJaworówkaLubicz
KadłubowskiŁubin KościelnyKadłubówkaDrzewica
KalinowskiKulesze KościelneKalinowo: Solki, Stare, TrojanyŚlepowron
KamieńskiPoświętneKamieńskie: Jaśki, Ocioski, WiktoryRola
KapicaKobylin BorzymyKapice: Stare, LipnikiPrus
KarwowskiRajgródKarwowoPniejnia
KierzkowskiKobylin BorzymyKierzkiJastrzębiec
KierznowskiBrańskKierznowoPobóg
KleszczewskiRajgródŁazarze Kleszcze
KłoskowskiKobylin BorzymyKłoski: Młynowięta, ŚwigonieRola
KoboskaDomanowoKoboski
KobylińskiKobylin BorzymyKobylin: Borzymy, Cieszymy, Kuleszki, Pieniążki
KoćmierJabłoń KościelnaKoćmieryOgończyk
KostroWyszonki KościelneKostry: Litwa, Noski, Podsędkowięta, ŚwiejkiPierzchała
KramkowskiGoniądzKramkówka Wielka
KrassowskiDomanowoKrassowo: Czestki, WielkieRawicz
KropiewnickiKobylin BorzymyKropiewnica: Gajki, Kiernozki, RaciboryPrus
KruszewskiSokołyKruszewo: Brodowo, Głąby, WypychyRawicz
Krzyżewski *Sokoły KrzyżewoPrus
KuczyńskiTrzcianneKuczyno Bogdance
KukowskiRajgródKukowoŚlepowron
KuleszaKulesze KościelneKulesze: Niziołki, Podlipne, Podwace, WyknoŚlepowron
KuleszaTrzcianneKulesze
KuleszaTykocinKulesze Chobotki
KuligowskiRajgródKuligi
KulikowskiDobrzyniewo KościelneKulikówka SaciłyDrogomir
KurzynaKobylin BorzymyKurzynyLubicz
LenczewskiDobrzyniewo KościelneLencze SamotyjeZadora
LeszczyńskiSurażLeśna
LeśniewskiKobylin BorzymyLeśniewo NiedźwiedźRawicz
ŁapińskiSurażŁapy ZięciukiPierzchała
ŁapińskiSurażŁapy: Dębowina, Szołajdy, Goździki, Wity, i in.Lubicz
ŁopieńskiDomanowoŁopienie: Szelągi, Pamięciaki, Jeże, ZyskiBończa
ŁuczajWyszkiŁuczaje
ŁupińskiPłonka KościelnaŁupianka: Stara, NowaŚlepowron
MagnuszewskiTrzcianneMagnuszeRola
Makowski *Kobylin BorzymyKobylin MakowoPrus II
MalinowskiBielsk PodlaskiMalinowo: Kalnica, ŻółtkiŚlepowron
MarkowskiDomanowoMarkowo: Wielkie, WólkaBończa
MieńskiDomanowoMieńRola
MierzwińskiTopczewoMierzwino: Bartki, StareOgończyk
MilewskiKobylin BorzymyMilewo: Zabielne, Leśne, ŻółtkiŚlepowron
MilewskiTrzcianneMilewoŚlepowron
MoczydłowskiDąbrówka KościelnaMoczydły: Pydaje, Pszczółki, StareNowina
MojkowskiKobylin BorzymyMojki
MoniuszkoDolistowoMoniuszkiLubicz
MońkoGoniądzMońkiRawicz
MościckiKulesze KościelneMoscickieKościesza
MroczekTrzcianneMroczkiDąbrowa
MystkowskiDąbrówka KościelnaMystki RzymPuchała
NagórkaWyszonki KościelneNagórkiPierzchała
NiewiarowskiTrzcianneNiewiarowoLubicz
NiwińskiWyszkiNiwino: Popławy, StareKuszaba
NiwińskiWyszkiNiwino: Borowe, LeśneKuszaba
Noskowski *SokołyNoski ŚnietneŚlepowron
OlędzkiTopczewoOlędzkieRawicz
Olszański?Olszanka Rybałty
OlszewskiTopczewoOlszewo, OlszewkoŚlepowron
OłdakowskiGoniądzOłdakiRawicz
PajewskiTykocinPajewoPrus
PerkowskiSokołyPerki: Bujenki, Franki, Lachy, Mazowsze, i in.Ślepowron
PęzaSokołyPęzeŚlepowron
PiekutowskiDomanowoPiekuty NoweOstoja
PieńczykowskiRajgródPieńczykowo, CiszewoJastrzębiec
PierzchałaTopczewoPierzchałyPierzchała
PietrzykowskiBielsk PodlaskiPietrzykowo: Gołębie, Wyszki
PiotraszkoDomanowoPiotraszkiKorab
PisankaTrzciannePisankiPrus
PiszczatowskiKobylin BorzymyPiszczaty: Kończany, Piotrowięta, Kosiki, StankowiętaRola
PłońskiPłonka KościelnaPłonka: Strumianka, Kozły, Matyski, KościelnaRola, Prus
PogorzelskiKobylin BorzymyPogorzałkiKrzywda
PoletyłoBrańskPoletyłyTrzywdar
PopławskiBrańskPopławyTrzaska
PorowskiSokołyPorośl: Wojsławy, Głuchy, GrzywyPierzchała
ProszyńskiDomanowoPruszanka: Stara, BarankiLubicz
PrzestrzelskiRajgródPrzestrzeleŚlepowron
PuchłowskiBielsk PodlaskiPuchłybojarzy
PułaskiDąbrówka KościelnaPułazie ŚwierżeŚlepowron, Półkozic, Gozdawa
RaciborskiSokołyRacibory: Nowe, StareGozdawa
RadulskiTykocinRadule
RawaGoniądzStołuszcze RawaLubicz
ReszkaRajgródReszki
RoszkowskiPłonka KościelnaRoszki: Bieńki, Leśne, Trojanki, Włodki, Wodźki, ZiemakiRola
RutkowskiGoniądzRutkowskieBończa
RydzewskiRajgródRydzewo
RzącaSokołyRząceŚlepowron
RzepnyDomanowoRzepkiPierzchała
RzepnickiBielsk PodlaskiRzepniewoPierzchała
ŻendzianTykocinRzędzianyJastrzębiec
SakowskiBielsk Podlaski Sakibojarzy
SernosTurośń KościelnaSernosybojarzy
SikorskiKobylin BorzymySikory: Bartyczki, Janowięta, Piotrowięta, i in. Ślepowron
SkłodowskiDomanowoSkłody: Przymusy, StareKościesza
Skrzypkowski *Łubin KościelnySkrzypki: Duże, Małe
SokołowskiSokołySokoły: Jaźwiny, Kościelne, RuśGozdawa
SpalińskiJabłoń KościelnaSpałyRawicz
SrzednickiWysokie MazowieckieSrzednica: Janowięta, Maćkowięta, PawłowiętaDołęga
StawierskiDąbrówka KościelnaStawiercie: Michałowięta, Podleśne
StypułkowskiKobylin BorzymyStypułkiRola
SzepietowskiDąbrowa WielkaSzepietowo: Janówka, Podleśne, Żaki, i in.Ogończyk
SzorcTrzcianneSzorceMora
SzymanowskiRajgródSzymanyŚlepowron
SzymborskiJabłoń KościelnaSzymbory: Jakubowięta, Stare, WłodkiŚlepowron
SzymborskiJabłoń KościelnaSzymbory AndrzejowiętaKościesza
ŚliwowskiJabłoń KościelnaŚliwowoGrzymała
ŚniecińskiSokołyNoski ŚnietneŚlepowron
ŚredzińskiSurażSrzedzińskieGodziemba, Zagroba
ŚwierzbieńskiGoniądzŚwierzbienieRawicz
ToczyłowskiRajgródToczyłowoŚlepowron
TopczewskiTopczewoKoćmiery WypychyRola
TopczewskiTopczewoTopczewo MoskwinoRola
TruskolaskiSokołyTruskolasy: Lachy, Niwisko, Olszyna, Stare, WolaŚlepowron
TruskowskiŁubin KościelnyTruskiBończa
TrzeszczkowskiTopczewoTrzeszczkowoZagłoba
Tworkowski *WyszkiTworki
WarpechowskiWyszkiWarpechy: Nowe, StareLubicz
WiercińskiBoćkiWiercienieŚlepowron
WiszowatyTrzcianneWiszowatePierzchała
WłostowskiDąbrówka KościelnaWłostyPierzchała
WnorowskiKobylin BorzymyWnory: Kuzele, Stare, Wandy, Wypychy, i in.Rola
WojeńskiDziadkowiceWojencePrus
WojnoDąbrówka KościelnaWojny: Piecki, Pogorzel, SzubyŚlepowron
WroczeńskiDolistowoWroczenieKorab
WróblewskiKulesze KościelneWróbleŚlepowron
WyszkowskiWyszkiWyszki KościelneŚlepowron
WyszyńskiWyszonki Kościelne Wyszonki: Nowe, Piechace, Rzepnica, Stare, WareleGrabie
ZajkowskiTykocinZajkiJastrzębiec
ZaleskiKobylin BorzymyZalesie Łabędzkie
ZaleskiTopczewoZalesieRola
ZaleskiTrzcianneZalesie CzokołdyKuszaba
ZaleskiTykocinTatary Zalesie
ZaleskiWyszonki KościelneZalesie: Nowe, StarePierzchała
ZarzeckiJabłoń KościelnaZarzeckie
ZawadzkiBielsk PodlaskiZawadyJunosza
ZdrodowskiPoświętne-Nowe, StarePrus
Zdrojkowski *TopczewoZdrojkiRola
ZimnochSurażZimnochy: Reki, Susły, ŚwięchyŚlepowron
ZnoskoTrzcianneZnoski
ZrzobekRajgródZrzobki
ŻochowskiDomanowoŻochy: Nowe, StareBrodzic