Jakiś czas temu przeszukując internetowe zasoby otwartych projektów laboratorium FamilyTreeDNA natknąłem się na próbkę osoby o nazwisku Wyrzykowski. Była to jedna z próbek w projekcie POLISH, prowadzonym przez Amerykanina polskiego pochodzenia – Larrego Maykę i przykuła moją uwagę, gdyż jest to nazwisko występujące zarówno na Mazowszu jak i Podlasiu.

Wynik genetyczny był co prawda dość oryginalny, bo wskazywał na “Celtycką” linię R1b-U152, ale jak najbardziej takie wyniki nie były jakąś egzotyką na ziemiach polskich. Skontaktowałem się przez admina z właścicielem próbki, który okazał się wnukiem emigranta do USA o tym nazwisku i zapytałem o genealogię. Niestety potomek Pana Wyrzykowskiego, miał typową świadomość genealogiczną przeciętnego Amerykanina, która urywała się wraz z zejściem przodka z trapu na Long Island. Poinformowałem go o osobach z tym nazwiskiem w Polsce i historii rodziny sięgającej pocz. XV w., kiedy to mamy pierwsze wzmianki o dziedzicach Wyrzyk pod Łomżą, wzbudzając niemałe zainteresowanie. Po rozpaleniu genealogicznej wyobraźni człowieka z wiedzą sięgającą dziadka, wepchniętego nagle w mroki średniowiecza, udało mi się namówić go na zakupienie dwóch najprostszych próbek Y-DNA (Y12) do celów porównawczych. Obiecałem pomóc w rekrutacji kandydatów i zdobyciu próbek w Polsce.

Do testów wybrałem oczywiście dwie różne i odległe rodziny –
1. Wyrzykowskich, wg danych źródłowych – herbu Lubicz z Wyrzyk w par. Puchały oraz
2. Wyrzykowskich opisywanych jako Ślepowronów z Wyrzyk, ale w podlaskiej Ziemi Mielnickiej.

Jak się okazało – posiadanie opłaconych pakietów DNA wcale nie jest gwarantem sukcesu, o czym przekonałem się odwiedzając kilka przypadkowych rodzin wybranych z książki telefonicznej. Nie zrażony wstępnym niepowodzeniem zapakowałem się z kopertami i herbarzem do auta i pojechałem … prosto do Wyrzyk pod Łomżę. Krążyłem od domu do domu, będąc pewien, że w Wyrzykach co drugi dom to pewnie Wyrzykowski. A tu jak na złość Konopkowie, Kozikowscy, Modzelewscy. Okazało się, że w całej wsi żyje JEDEN męski przedstawiciel tej rodziny, na szczęście okazał się światłym i zainteresowanym genealogią szlachciurą, a metoda genetyczna tym bardziej go zainteresowała!

Wyrzyki w parafii Kornica koło Łosic pełne były rozrodzonej szlachty – Wyrzykowskich herbu…. Ślepowron. Przynajmniej taki znak dla tej rodziny zapisał K.Niesiecki w swoim dziele. Żeby było bardziej zagmatwanie, Wyrzykowscy na Wołyniu mieli używać Leliwy (?), a Mazowieccy występują w źródłach sądowych jako Lubicze!

Jeśli heraldyka się nie myli to obie rodziny genetycznie powinny być rozłączne, a do tego liczyłem na to, że amerykański Wyrzykowski będzie wywodził się z któryś Wyrzyk…

Testy DNA okazały się jednoznaczne:
– Lubicz-Wyrzykowski miał identyczną Haplogrupę Y-DNA co nieznany krewniak zza oceanu. Dzięki zbieżności udało się rozszerzyć próbkę o nowe markery STR, a nawet zamówić zaawansowany i szczegółowy test BIG Y, tworząc wzornik dla przyszłych ewentualnych krewniaków (linia R1b-Y19723 o wspólnym przodku ok. XII-XIII w.).

– Ślepowron-Wyrzykowski okazał się wywodzić z linii R1a, najprawdopodobnie typowej słowiańskiej R1a-CTS11962

W ten sposób genetyka pomogła odszukać krewnych i miejsce pochodzenia sprzed migracji oraz udowodniła rozdzielność rodzin o tym samym nazwisku w dwóch sąsiednich województwach północno-wschodniej Polski.

autor: Łukasz Lubicz Łapiński 

Wyrzyk

6 thoughts on “Y-DNA Wyrzykowskich z Wyrzyk

 1. Do Arkadiusza
  Arku wobec tego jesteśmy bardzo blisko spokrewnieni. Twój dziadek Aleksander był bratem mojej mamy, bardzo często do nas przyjeżdżał do Bielic ( obecnie woj.Zachodniopomorskie). A babcia Twoja Antonina to był złoty człowiek, zresztą tak samo jak wuj Aleksander. A powiedz mi czyim Ty jesteś synem Antoniego czy Helenki ? Chciałabym sie dowiedzieć czegoś więcej o rodzinie co u Uli I Halinki.
  Mam nadzieję że odpiszesz mi kiedyś, a może zadzwonisz – podaje mój numer telefonu 505 801 990 i adres meilowy : basiasok59@gmail.com
  Barbara Sokołowska zd Mocarska

 2. Ja też pochodzę od Wyrzykowskich. Moja mama Jadwiga Wyrzykowska ur.31 marca 1913r. w Janczewku córka Aleksandra Wyrzykowskiego ur. ok.1877r.w Janczewku i Rozalii z.d. Dąbrowska ur. ok 1878 r. w Szostakach wyszła za mąż za Aleksandsra Mocxarskiego ur. 05.12.1909r. w Janczewku. Rodzicxe juz nie żyją a ja wciąż szukam korzeni. Jesli w czymś mogę poimóc to służę taką pomocą. Pozdrawiam Barbara Sokołowska z d. Mocarska

  1. i ja rownierz jako Wyrzykowski od Wyrzykowskich pochodzę – Moja babcia Antonina Wyrzykowska zd. Karwowska ur. 12 . 07. 1916 w Janczewku wyszla za Aleksandra Wyrzykowskiego. Mieszkali w Janczewku do konca II wojny – przechowywali Żydow … Niewiem czy w czyms pomogę , ale w moim domu w mej młodosci cały czas przewijała się osoba zwana ciocia Mocarska.. choc imienia juz niepamietam , ale moze mamy ze sobą jakies koligacje rodzinne.. ???

   1. Panie Arkadiuszu, Barbara Sokołowska (zd. Mocarska) jest córką Jadwigi, siostry pana dziadka Aleksandra.
    To o niej słyszał Pan w swoim domu. Pana dziadek bywał w domu Mocarskich na Pomorzu Zachodnim.
    Proszę o kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *